Kamen u mokraćnim putevima

Kamen u mokraćnim putevima je veoma često oboljenje, koje se lako otkriva i danas uglavnom rešava jednodnevnim minimalno invazivnim lečenjem, izuzev u komplikovanim slučajevima, kada je potreban hirurški pristup.

Kako nastaje kamen u bubregu

Kamen u bubregu nastaje kada se udruži nekoliko faktora: ishana, metabolički poremećaji, smanjeni unos tečnosti, nasleđe ili ukoliko postoji neka anatomska abnormalnost. Otkriva se najčešće slučajno, nakon kontrolnog ultrazvučnog pregleda ili kada se pacijent javi lekaru zbog jakih, iznenadnih bolova, u levoj ili desnoj slabini.

Kamen u mokraćnom kanalu

Kamen u mokraćnom kanalu je posledica migracije kamena iz bubrega i zaglavljivanja na nekom od prirodnih suženja mokraćnog kanala, retko se javlja primarno u samom kanalu zbog patoloških procesa (tumori, suženja…).


 
 

U zavisnosti od lokalizacije kamena (bubreg, ureter, mokraćna bešika), nakon prethodne dijagnostike (analize krvi i urina, ultrazvučni pregled, nativni rentgenski snimak urotrakta kao obavezne analize i „dubinsko snimanje bubrega“), odlučujemo se i za vrstu lečenja: ESWL, endoskopski tretman, promena pH  urina, operativni tretman. U rizičnim grupama pacijenata, gde dolazi do brzih recidiva, gde postoji obostrana masivna kalkuloza potrebno je sprovesti metaboličko ispitivanje, koje je veoma zahtevno i komplikovano.